Çaycuma.org Haber Tarihi-Saat: 20.5.2023 09:22:04

300 yıl sonra memleketine geldi - 0

Çaycuma’dan göçen Kalaycıoğlu Sarı Hüseyin’in torunu Çaycuma’ya geldi.Bu Haberi Facebook'ta Paylaş


300 yıl sonra memleketine geldi

O zamanki adı Çarşamba olan Çaycuma’dan Düzce Çilimli’ye göçen Kalaycıoğlu Sarı Hüseyin’in torunu Abdulkadir Kalay, yaklaşık 300 yıl sonra Çaycuma’ya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğünden emekli Abdülkadir Kalay, büyük dedelerinin 300 yıl önce ayrıldığı Çaycuma’yı ziyaret etti. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya “Duyup Düşündüklerim”, Adapazarı Yunan Mezalimi” ve “Devrek 1918” adlı kitaplarını armağan eden Kalay, Çaycuma’nın Kalaycıoğulları sülalesinden olduklarını söyledi. Büyük büyük dedeleri Sarı Hüseyin’in yaklaşık 300 yıl önce Çaycuma’dan ayrılarak Düzce’nin Çilimli ilçesine yerleştiğini ifade eden Kalay, o zamandan beri, sülalesinden herhangi birinin Çaycuma’yı ziyaret etmediğini, kendisinin de ilk kez geldiğini bildirdi.

MEMLEKETİME ELİMDEN GELEN KATKIYI SUNMAK İSTERİM

Memleketinde olmanın çok güzel bir duygu olduğunu ifade eden Kalay, “Kuşaktan kuşağa aktarılan bilgilere göre içinden büyük bir su geçen bir beldeden Çilimli’ye göçmüşüz. Aile lakabımız Çarşambalı. Rahmetli dedem Samsun Çarşamba’da atalarımızın izini aramış. Yıllar sonra arşivleri karıştırınca sülale lakabımızda geçen Çarşamba’nın aslında Zonguldak Çaycuma olduğunu öğrendik. Görevimden emekli olunca da ilk fırsatta da ata toprağımı ziyaret ettim. Çaycuma Belediyesinin müze kütüphane yapma hazırlıkları içinde olduğunu öğrendim. Memleketime elimden gelen katkıyı sunmak isterim.” dedi.

MERKEZ YENİ CAMİ AVLUSUNDA BULUNAN YAZITLI MEZARLARI İNCELEDİ

Daha sonra ilçeyi gezip Çaycuma ile bilgi alan Kalay, gördüklerin çok mutlu olduğunu ifade etti. Eski kent dokusunun belli ölçüde korunmuş olmasının sevindirici olduğunu da söyleyen Kalay Çaycuma Merkez Yeni Cami avlusunda bulunan yazıtlı mezarları da inceledi.

BELEDİYE OLARAK KENT TARİHİ ÇALIŞMALARINA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Hemşerilerimizin bu ziyaretlerinden, yetişmiş beyinlerin Çaycuma’ya olan ilgisinin artmasından büyük mutluluk duyuyorum. Yalnızca Çaycuma’nın değil tüm bölgenin yakın tarihiyle ilgili bilgilerimiz çok sınırlı. Belediye olarak kent tarihi çalışmalarına çok önem veriyoruz. Çaycuma ile ilgili en küçük bilgi kırıntısını korumaya kararlıyız. Kolektif aklı oluşturarak bütünlüklü bir kent bilgisini ortaya çıkarmak için devam eden çalışmalarımız var. Çaycuma Belediyesi bu alandaki çalışmalarıyla da bölgeye örnek olacak. Bu çalışmalara katkı sunacağını düşündüğüm Abdülkadir Bey’in ziyaretinden çok menün oldum. Kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.


300 yıl sonra memleketine geldi

Haber: CUMA
Hit: 1629


 

 

 

 

  Bu GRUPTAKİ HABERLER
Çaycuma'da da alanlara çıkıldı
Çaycuma'da da alanlara çıkıldı
Kantarcı İABB’nin 1. Başkan Vekili oldu
Kantarcı İABB’nin 1. Başkan Vekili oldu
Tataristan Sabantuy Bayramı'nda Çaycuma coşkusu
Tataristan Sabantuy Bayramı'nda Çaycuma coşkusu
Sami Uyar son yolculuğuna uğurlandı
Sami Uyar son yolculuğuna uğurlandı
ETÇİ SERCAN USTA 2.ŞUBESİNİ AÇTI
ETÇİ SERCAN USTA 2.ŞUBESİNİ AÇTI
Şehit madenci turnuva maçında anıldı
Şehit madenci turnuva maçında anıldı

  
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş

 

 

 

 

www.caycuma.org

  

© Yasal Uyarı