..::
HABERLER::..


 

 

 

 


Çaycuma.org Haber Tarihi-Saat: 27.7.2021 19:15:20

O her gün demir kanatlı kuşların süzülüşünü çekiyor! - 0

30 yaşındaki fotoğrafçı sıkı takipçisi ile adından söz ettiriyor.


Bu Haberi Facebook'ta Paylaş


O her gün demir kanatlı kuşların süzülüşünü çekiyor!

-ÖZEL İÇERİK-

Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesinde yaşayan ve uzun zamandır çektiği uçak fotoğraflarını ve videolarını sosyal paylaşım sitelerinde paylaşan 30 yaşındaki fotoğrafçı sıkı takipçisi ile adından söz ettiriyor.

Saltukova beldesinde yaşayan ve aynı zamanda eğitimci olan 30 yaşındaki Furkan Ertin, sosyal medyanın ilgi odağı oldu. Zonguldak Havalimanı adı altında tamamiyle gönüllülerden oluşan bir sayfa kuran Ertin, Zonguldak Havalimanına gelen bütün uçakların iniş-kalkış fotoğraflarını ve videolarını çekerek sosyal paylaşım sitelerinde kendisini takip eden takipçilerine ulaştırıyor.

Bu ilgiyi ve fotoğraf merakını anlatan Furkan Ertin, “1991 yılı, haziran ayının 24’ünde dünyaya merhaba demişim yurdumuzun başkentinde. Büyüdüğüm topraklar olan Saltukova’da ilk öğrenimimi tamamladım. Ardından Çaycuma Oktay Olcay Yurtbay Anadolu Lisesi’nde öğrenimime devam ettim. O yıllarda(2007-2008) hava limanımızın yeniden açılma çalışmaları hız kazanmaya başlamıştı. Evimizin de hava limanımızın çok yakınına taşınmıştı ve pistin adeta ayaklarımın altında olduğu bir yerde olması havacılık tutkumun ilk adımlarıydı diyebilirim” dedi.

HAVALİMANIMIZI ÇEŞİTLİ FORUMLARDA TANITMAYA BAŞLADIM

“Çalışmaları gözlemlemeye başlamıştım ve ilk önce test uçakları, eğitim uçakları derken bir şeyler olmaya başlamıştı. İlgim giderek arttı ve kendime küçük bir kompakt makine alarak çekimler yapmaya başladım. Fotoğraflarımı çeşitli forumlarda paylaşıp hava limanımızı tanıtmaya başlamıştım. Zonguldak Havalimanı’na bakış yavaş yavaş değişiyordu.”

HAYALLERİMİ KURDUĞUM UÇAKLARI ARTIK YAKINDAN GÖRMEK

“Fotoğraflarım önce Ankara’da havacılık fotoğrafçısı olan Umut abimin dikkatimi çekmişti ve ikinci dönüm noktam da onu tanımaktı diyebilirim. Bu hususta birçok şeyi kendisinden öğrendim, bu günlere gelmemde emeği büyüktür. Günler geçtikçe her şey giderek olumlu olmaya başlıyor ve ilk yolcu uçağımız Dusseldorf’tan bizlere gönül yoldaşlarımızı getiriyordu. Bizlere, o büyük duygu yoğunluğunun yaşandığı o günde, kocaman sarılıyorlardı adeta. Bu başımı yastığa koyduğumda hayallerini kurduğum uçakları artık yakından görmem demekti, muhteşem seslerinin adeta içimi titretmesi demekti. Günler geçiyor uçaklar bir bir gelmeye devam ediyordu.”

FOTOĞRAFLARIM LİDER SİTELERDE KABUL EDİLDİ

“Dört yıllık bir serüven için Manisa’nın Demirci ilçesine Sınıf Öğretmenliği bölümünü okumak için yol almıştım. Bu hayallerimden uzaklaşmak demekti. Ama sabrettim ve izne geldiğim günlerimde onlara kavuşuyordum. Kendime giriş seviyesi bir DSLR makine aldım, artık havacılık fotoğrafçılığında giderek yeni şeyler öğrenmeye başlıyordum. Fotoğraflarım tek tek Jetphotos.Com gibi lider sitelerde kabul edilmeye başlamıştı. Zonguldak adı tüm dünyada böylece duyulmuş oluyordu.”

BANA DELİ DİYENLER OLDU, BU TUTKU HERŞEYİ UNUTTURUYOR

“Gurbetten gelen sevgi çiçeklerinin yüzlerindeki gülümsemelerini vizörden izlemek gibisi yoktu. Her fotoğrafımın ayrı bir anısı vardır. Kimi zaman evimin çatısında, kimi zaman otlukların arasında, kimi zaman da çamurların içinde fotoğraflarımı çektim. Bana deli diyenler de oldu ama bu tutku insana her şeyi unutturuyor. Yolcularını uğurlayan gurbetçi vatandaşlarımızın yakınlarının duygularıyla duygulanmak uçağa binmek kadar güzeldi benim için. Yakınım olmasa da onları yolcu ederken bir el sallamak bile onların tatlı hüzünlerine biraz olsun su serpiyordu, bunu hissediyordum. “

7 YILLIK ÖĞRETMENİM, MEMLEKETE GELDİĞİMDE FOTOĞRAF ÇEKİP PAYLAŞIYORUM

“Üniversiteyi bitirdikten sonra hayalini kurduğum öğretmenlik mesleğine ilk adımı atmış oldum. Şu an öğretmenlikte 7. Yılım, fırsatını bulduğum her an tatillerde, memlekete geldiğimde fotoğraflar çekmeye ve onları paylaşmaya devam ediyorum. Bana her zaman diyorlar uçak fotoğrafı çekip ne yapıyorsun diye. Ama bu öyle anlatılacak bir şey değil ki anlatayım. Fotoğraflarımı çeşitli yerlerde güneşin konumuna göre çekiyorum. Dediğim gibi benim için onlar ayrı bir yaşanmışlık, ayrı bir değer. O yüzden onları çok seviyorum ve sizlerle bir kaçını paylaşmak istiyorum.”

İLK YOLCU UÇAĞINI KÜÇÜCÜK KOMPAKT MAKİNE İLE ÇEKTİM

“21 Temmuz 2009. Öyle bir gün ki, o kadar insanı anca böyle güzel bir şey hava limanımıza toplayabilirdi. İlk yolcu uçağı Almanya’dan inişini yapmıştı ve benim için tarifi imkansız duygular bu anda başlamıştı. Teyzemizin elindeki o bayrağımız, gurbetçilerimizin 45 yıllık hayalinin adeta vücut bulmuş hali gibi göğe yükseliyordu. Bana da o anı elimdeki küçücük kompakt makinemle fotoğraflamak nasip olmuştu”

SADECE BÜYÜK UÇAKLAR DEĞİL ÇEŞİTLİ UÇAKLARIDA ÇEKTİM

“Yıl 2010. O dönem küçücük makineyle bu kalkış fotoğrafını çekmek benim için çok büyük bir olaydı. Germania’nın emaktar 30 yıllık uçaklarından biri aprona yanaşırken havacılıkta marshalling, yani uçakları aprona yanaştırmak için yer hizmetleri görevlisinin uçağı yönlendirmesi, denilen olayı aynı kareye sığtırmıştım. Sadece yolcu uçakları değil acil durumlarda olsun farklı amaçlarda olsun çeşitli uçaklar geliyordu havalimanımıza ve ben de onları kaçırmıyordum tabii ki.”

İNEK OTLAYAN YERE NE UÇAK İNECEK SANKİ DEDİLER

“Yine emektarlardan biri pist başında. İnişini yapmış ve gurbetçilerimizi memleketlerine kavuşturmak için pist başında dönüşünü yapıp aprona doğru yol almakta. Bu fotoğraf yıllarca “İnekler otlayan yere ne uçak inecek sanki” diyen kişilere adeta bir cevaptır sanırım. Ülkemizde kurulan yeni bir firma da o yıllarda iç hatlarda uçmaya başlamıştı. Bizim meydanımıza da uçmaya başladılar ve ben de tabiiki onları fotoğraflamaktan geri durmadım. Bu fotoğraf da benim emektarımla aramdaki bağı anlatıyor. Beni çok sırtında taşıdı, her yeri didik didik ettik onunla sağolsun. Bir uçakla fotoğrafı haketmişti. Hayatımın en önemli günlerinden biriydi bu fotoğrafın çekildiği gün. Hem doğum günümdü, hem de bir değil tam iki uçak aynı anda meydanımıza gelmişti. Germania’nın emektarlarından biri yorgun düşmüş, bu yüzden kardeşini yardımına çağırmıştı. Şirin terminalimizin penceresinden meydanımıza gelen bir iş jetini de farklı bir kadrajda fotoğraflamıştım.”

GÜZEL KARE YAKALAMAK İÇİN HER TARAFIMI DİKENLER SIYIRDI

“Yıl 2011. Germania’nın unutulmaz deniz tarafı inişlerinden birini yaptığı gün bu kareyi çekmiştim. Artık bir DSLR makinem vardı ve onunla çekimlere başlamıştım. Bu yılla birlikte Airbuslar da meydanımıza gelmeye başlamıştı. Uçak biraz gecikince bana da bu güzel kareyi ortaya çıkarmak nasip olmuştu. Eşsiz doğasıyla Zonguldak Havalimanımız ve son yaklaşmadaki bir Airbus 319... Bu kareyi çekebilmek için her tarafımı dikenlere sıyırtmıştım. Ama buna değmişti. Terminalimizden kendi yolcularını selamlayan yolcu yakınlarımız ile birlikte Anadolujet uçağını da fotoğraflamıştım. Duygusal bir andı…”

EVİMİZİN ÇATISINA ÇIKTIM, KOMŞUMUZ BENİ İNTİHAR EDİYOR SANMIŞ

“Fotoğrafsız geçen 2012 yılından sonra 2013 yılına geliyoruz. Yaz sezonu başlamadan kış sezonunda Borajet tekrardan iç hatlarda meydanımıza uçmaya başlamıştı. Turboprop uçaklarının o güzel pervanelerini uzun pozlamayla fotoğraflamak ayrı bir keyifti. Ayatımda yaşadığım en heyecan verici olaylardan biriydi bu an. Bulut tavanı alçak olduğu için pilot kalkış yapar yapmaz vadi içerisine yönelmek için manevra yapmıştı. O uçağın içide olmak isterdim. Evimizin çatısından güzel kareler çekiyordum. İnişin ardından tekerlerden çıkan duman ve frenleme ile meydanımızı aynı kareye almıştım. Bu gün karşı komşumuz beni çatıda intihar ediyor sanmıştı. Bana deli dedikleri günlerden biri.”

BÜYÜK SİS VARKEN UÇAĞIN NASIL İNDİĞİNİ BİLEMİYORUM

“Fotoğrafları çektiğim anlardan birisini arkadaşım çekmişti. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim. Bu merdivenin dili olsa da konuşsa. Bu kareyi havacılık fotoğrafçılığı açısından ülkemizde bir çok meydanda görmek neredeyse hayal. Öyle bir havalimanına sahibiz işte, çok şükür. Adeta kalkış öncesi karşıdaki dağa dikleniyor gibiydi bu an. Hayatımda unutamadığım günlerden biriydi bu gün. Hala daha bu uçağın bu siste nasıl indiğine akıl sır erdiremiyorum. Bir yandan yağmur yağıyor, bir yandan sis var ve uçağımız sisler içerisinden beliriyor. Bu anı tekrardan yaşamak için neler vermezdim. Bir uçağın klasik renklerinden farklı bir boyamada görmek biz havacılık fotoğrafçıları için önemli bir durumdur. Bu gün de o günlerden biriydi.”

TANIŞTIĞIM PİLOTLARLA SOHBET ORTAMI OLUŞTU

“Her yıl neredeyse en az bir kez karşıma çıkar sağolsun. Bana da gündüz gece fotoğraflamk düşer. O anlardan birini makinemi yere koyarak yaptığım gece çekimiyle gerçekleştirmiştim. Kış ayında yolcu uçaklarının olmadığı zamanlarda gelen bir güzelliği fotoğraflamak müthişti. İşin güzel tarafı da bu uçağın gündüz fotoğraflarını çekerken pilotları beni görüp yanlarına çağırmıştı ve muhteşem bir sohbet ortamı olmuştu. Yıl 2014. Sosyal medyada tanıştığım yardımcı pilot arkadaşımla meydanımıza geleceği gün sözleşmiştik. Ben kalkış öncesi bulunacağım konumu kendisine atmıştım ve bana selam vermesini söylemiştim. Bana bu güzel kareyi de bu sayede vermişti sağolsun. Kalkış ve ardından sola dönüş. Bu anı kaç kez yaşadım hatırlamıyorum. Ama her yaşadığımda ayrı heyecan duyuyorum.”

EN GÜZEL MANZARALI HAVALİMANINA SAHİBİZ

“Gali Tepesi’nden meydanımızın genel bir görüntüsü. İddia ediyorum Türkiye’de manzarası en güzel hava limanına sahibiz. Bunu buraya inen pilotlar bile söylüyor. Kıymetini bilmemiz lazım. Bu fotoğrafı çektiğim günü unutamıyorum. Deniz tarafından yağmurda 18 inişinin videosunu çektikten sonra uçağımız aprona doğru ilerliyor. Ben bir elimde şemsiye, bir elimde makine ve çıktığım yükseltinin çamurla kaplı olması da cabası.Daha sonra bu fotoğrafım her yerde adım kullanılmaksızın yayınlandı, bunca emek ve çaba göz ardı edilerek...”

ILS CİHAZI HAVALİMANIZIN DÖNÜM NOKTASI

“2019 yılına geldiğimizde THY ve Atlasglobal içhatlarda uçuşlara başlamıştı. Bize de memlekete uçakla gelmek ilk kez nasip olmuştu. Senelerce fotoğrafını çektiğim uçaktan bu sefer ben inecektim. İniş öncesi Filyos Vadimizi de fotoğraflamamak olmazdı. Meydanımıza indik ve daha önce hiç giremediğim meydana bu sefer yolcu olarak irmek nasip olmuştu. Fotoğraf çektiğim yerleri bu sefer o uçağın içinden seyretmiştim. Büyük gururdu benim için. Hava limanımıza kurulan ILS cihazı ve Atlasglobal’in Airbus 319’u. Bu cihaz adeta bir dönüm noktası hava limanımıza için. Uçakla birlikte aynı kareye almak için nerelere çıktım bir bilseniz...”

CORENDON’UN GELECEĞİNİ DUYUNCA GÖZÜME UYKU GİRMEDİ

“Türk Hava Yolları. Hava limanımıza gelmek için çok cilve yapsa da o bizim gururumuz. Çok yakışıyor meydanımıza. Ayrı keyif alıyorum onları fotoğraflarken. Koca bebeğin inerken biraz zorlandığı günlerden biriydi. Ama sağ salim inişini gerçekleştirmişti. Bu açıyı çok seviyorum. Gelelim 2020 yılına... Hayatımın belki de havacılık fotoğrafçılığı açısından en önemli günü. Corendon Hava Yolları ilk kez 190 kişilik B737-800 uçaklarını meydanımıza indirecekti ve o günü fotoğraflamak için Antalya’da Sıtkı Atasoy Abimiz aracılığıyla beni görevlendirmişti. Aprona girip çekim yapacaktım. Bunu duyduğumda bile o gece gözüme uyku girmedi. Uçak mükemmel bir inişin ardından havacılık geleneği olan su takıyla karşılandı ve bana da o anı fotoğraflamak düşmüştü...”

DEMİR KANATLAR BİR KUŞ MİSALİ SÜZÜLÜYOR

“Evden bisiklete binip götürdüğüm merdiven üzerine çıkıp telleri aşarak yaptığım çekimlerden, uçağın merdivenine çıkıp fotoğraf çekmeye. Lükse bakar mısınız. Hiçbir zaman hayallerinizden vaz geçmeyin. Demir kanatlı bir kuş misali gururla süzülüyor. İşte o günün hatıralarından birisi. Sıtkı Abimizle yaptığımız mükemmel çekimlerin ardından adeta bir gurur ve mutluluk pozu. Sonraki gün Almanya’nın farklı bir kentinden gelen başka bir Corendon uçağına yapılan su takını çekmiştim. Çok güzel değil mi..? Bu koca uçak bu yağmurda nasıl inecek boşa gitme dediler, bende dedim ki inecek... Günün sonunda bu muthiş fotoğraf ortaya çıkmıştı. Daha nice güzel günleri yaşamak ümidiyle...”


O her gün demir kanatlı kuşların süzülüşünü çekiyor!

O her gün demir kanatlı kuşların süzülüşünü çekiyor!

O her gün demir kanatlı kuşların süzülüşünü çekiyor!

O her gün demir kanatlı kuşların süzülüşünü çekiyor!

O her gün demir kanatlı kuşların süzülüşünü çekiyor!

O her gün demir kanatlı kuşların süzülüşünü çekiyor!Haber: CUMA
Hit: 689


 

 

 

 

 

 

 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş

 

 

 

 

www.caycuma.org

  

© Yasal Uyarı