..::
HABERLER::..


 

 

 

 


Çaycuma.org Haber Tarihi-Saat: 5.12.2017 17:23:06

Savcı Kırgız gelinin sınır tanımayan aşkı - 0

Türk sevgilisi yüzünden savcılık mesleğini bırakan Kırgız gelin, Çaycuma’da evlenerek 14 yıllık muradına erdi.Bu Haberi Facebook'ta Paylaş


Savcı Kırgız gelinin sınır tanımayan aşkı

Çaycuma Belediyesi ilginç bir evlenme törenine sahne oldu. Kırgızistan’a iş için giden 56 yaşındaki müteahhit Hikmet Karakuş, orada tanıştığı savcı 40 yaşındaki Zarigul Asanbekova ile gerçekleştirilen törenle evlendi. Kırgız gelin, Türk sevgilisi için savcılık mesleğini bırakıp Çaycuma’ya yerleşti. 5 dil bilen Asanbekova, aile bütçesine katkı sağlamak için iş arıyor. Zonguldak Defterdarlığında memur olarak çalışırken 1988’de görevinden istifa edip müteahhitliğe başlayan Hikmet Karakuş, 2003’de ihalesini kazandığı bir inşaatı yapmak için Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e gitti. Evli, 2 çocuk babası Hikmet Karakuş, cami inşaatının yapımı sırasında, Bişkek kentinde savcı olarak görev yapan Zarigul Asanbekova ile tanıştı.

SEVGİLİSİ İÇİN SAVCILIK MESLEĞİNİ BIRAKTI
Birbirlerine kısa sürede aşık olan iki sevgili, tanıştıklarından 5 ay sonra dini nikah kıyarak birlikte yaşamaya başladı. Bu sırada Hikmet Karakuş 1979’da evlendiği eşine boşanma davası açtı. Zarıgül Asanbekova, Türk sevgilisinin isteği üzerine 5 yıldır sürdürdüğü savcılık mesleğini bıraktı. 14 yıllık birlikteliklerinden 1’si kız 3 çocukları dünyaya gelen Hikmet Karakuş ve Zarigul Asanbekova çifti, işlerinin bozulması nedeniyle 3 yıl önce Türkiye’ye gelerek Çaycuma’ya yerleşti. Çaycuma Organize Sanayi Bölgesinde bir mobilyacı da asgari ücretle çalışan Hikmet Karakuş, ilk eşinden geçen yıl boşanınca, Asanbekova ile resmi nikah kıydırmak için Çaycuma Belediyesine müracaat etti. Çaycuma Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan nikah törenine Hikmet Karakuş ve Zarigul Asanbekova çiftinin çocukları Muhammet Ali, Kardelen ve Rejep Taip ile yakınları da katıldı.

14 SENE SABRETTİ
Aynı zamanda emekli olan Hikmet Karakuş, savcı olan eşinin hamile kaldıktan sonra, ayda 60-80 dolar maaş aldığı mesleği bırakmasını istediğini belirterek “Yanımdaki tercümana 100 dolar maaş veriyordum. Eşime de ‘İşi bırak, sadece bana tercümanlık yap. Savcılıktan aldığın maaştan daha iyi maaş alırsın’ dedim. O da bu teklif üzerine işi bıraktı. İlk çocuğumuzu doğurduktan sonra yanımda çalışmaya başladı. İlişkimiz başladıktan sonra evli olduğumu söylememiştim. Daha sonra gerçekleri kendisine söyledim. Buna rağmen bana güvendi. 14 sene bana sabretti. 14 senenin sonunda muradımıza erdik. Şu anda ev hanımı. Ama iş hayatına çok alışkın. İş arıyoruz. Evde bunalıma giriyor. 5 lisan biliyor. Birkaç yere müracaat ettik beklemedeyiz. Ailemin hepsi yabancı gelini çok sevdi. Onlarla çok uyumlu. Eski örf ve adetlerine uygun bir şekilde yaşıyor. O yüzden ailem çok seviyor” dedi.

İŞ ARIYOR
Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Zarigul Asanbekova, 18 yıl önce Rus ordusunda general iken ölen babasının imam arkadaşı sayesinde Hikmet Karakuş’la tanıştığını belirterek, “Ben Türkçe o Kırgızistanca bilmiyordu. Tanıştıktan bir hafta sonra bir tercüman aracılığıyla yemekte buluştuk. Sonra her gün işyerime çiçek gönderdi. Çok iyi beyefendi ve saygılı. Hamile kalınca eşimde izin vermeyince savcılığı bıraktım. 3 senedir Türkiye’deyim. Resmi nikâh şart. Bu anı sabırsızlıkla bekledim. Buraya gelince iş aradım. Bir süre mobilya atölyesinde çalıştım. Önce paketleme sonra çırak ardından usta oldum. Ancak bırakmak zorunda kaldım. Çocuklarımı okutuyorum. Para yetmiyor. İş arıyorum. İş benim için çok önemli. Kırgızcanın yanı sıra Rusca, İngilizce, Türkçe, ve Özbekistan dillerini çok iyi biliyorum. Hayalim, hem çalışıp hem de okumak” diye konuştu.Haber: CUMA
Hit: 4039 

 

 

 

 

 

 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş

 

 

 

 

www.caycuma.org

  

© Yasal Uyarı