..::
HABERLER::..


 

 

 

 


Çaycuma.org Haber Tarihi-Saat: 5.12.2017 09:34:50

“Söz konusu olan çocuklarımızın geleceğidir” - 0


EĞİTİM SEN: “Çaycuma’da Hangi Okulun Açılacağına Eğitim Bir-Sen mi Karar Veriyor?”Bu Haberi Facebook'ta Paylaş


“Söz konusu olan çocuklarımızın geleceğidir”

Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Eğitim Bir-Sen Çaycuma Temsilcisi Ersoy Salman; sendikamızın Pehlivanlar Mahallesinin ilkokul ve anaokulu ihtiyacı üzerine yaptığı açıklamaya verdiği cevap ne bir eğitimciye ne bir sendikacıya ne bir öğretmene ne de bir insana yakışan üsluptadır. Sendikamızın açıklaması bir gerçekliğin ve ihtiyacın altını çizerken Ersoy Salman’ın ifadeleriyse ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, hedef gösterici, kin ve nefret kusan talihsiz bir açıklamadır. Eğitim Bir-Sen’in içinde de aklıselim insanların olduğunu biliyor ve bu açıklamanın Eğitim Bir-Sen’in tamamının görüşü olmadığını, Ersoy Salman’ın üslubunun kendisi ve kendisi gibi düşünen bir kaç kişiye ait olduğunu düşünüyoruz.

Çaycuma’nın öncelikli ihtiyacı, Pehlivanlar Mahallesine yapılacak olan anaokulu ve ilkokuldur.
Pehlivanlar Mahallesi, Karalar Mahallesi ve Şahnalar’ın öğrencilerin bir kısmı servislerle bir kısmı da yürüyerek mahallenin tek ilkokulu olan Atatürk İlkokuluna gitmektedir. Atatürk İlkokulunda, bu durumdan dolayı, sınıf mevcutları kalabalıktır ve fiziki koşullar eğitim-öğretim açısından yetersiz kalmaktadır.

Sorun; öğrenciler ve aileler açısından bu kadar önemliyken, Eğitim Bir-Sen Çaycuma Temsilcisi Ersoy Salman konuyu saptırıp; halkımızın dini duygularını istismar etmektedir.

Eğitim Sen’e “malum sendika ve malum yöneticileri” diyen Salman, açıklamamızda yer alan gerçeklikleri görmezden gelip; işi din, Müslümanlık, ezan, Kur’an, peygamber gibi toplumun kutsal değerlerini kendine kalkan yapıp kendi çıkarlarını meşrulaştırmaktadır.
Biz bu üslubu Kurtuluş Savaşında, Mustafa Kemal Atatürk’ü vatan haini ilan eden anlayıştan tanıyoruz. Zaten Eğitim Bir-Sen Başkanı ve Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın da Atatürk’ü “vatan haini” ilan eden Şeyhülislam Mustafa Sabri için “onu kalbimizden silemezler” demiştir. Maalesef ki o zamanlar da bilimden ve çağdaşlıktan yana olanları “din düşmanı ve vatan haini” ilan ederek linç etmeye çalışmışlardır.

Şimdi din, iman ve ahlak diyen Eğitim Bir-Sen Çaycuma Temsilcisi Ersoy Salman’a cevaplaması için şu soruları soruyoruz:

1. Eğitim Sen üyesi okul müdürleri haksız yere görevden alınıp, üç sefer mahkemenin müdürlerimizin göreve iade edilmesi gerektiğine karar vermişken, yerlerine mülakat ve torpille kendi müdürleri atanırken din, iman ve ahlak hiç akıllarına gelmedi mi?
2. Kendi makam ve koltuklarını korumak için tüm eğitim çalışanlarını ilgilendiren toplu sözleşmede sefalet sözleşmesine imza atarken kul hakkı hiç akıllarına gelmedi mi?
3. Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri prefabrik yapıda uygunsuz koşullarda eğitim görürken, bu okulun unutulması ne kadar ahlaki?
4. Herhangi bir hukuki ve idari işlem olmadan KHK’larla ihraç edilen üyelerine sahip çıkmak yerine sırt çevirmeleri ahlaki midir?
5. Çaycuma’da onlarca öğrenci farklı illerdeki güzel sanatlar ve spor liselerine giderken, her geçen gün büyüyen ve gelişen Çaycuma’da bu tür okulların açılması Eğitim Bir-Sen’in hiç gündemine gelmiş midir?
6. Çaycuma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ve diğer bütün okulların birçok ihtiyacı varken ve buralara kaynak aktarılması gerekirken bu okulların görmezden gelinmesi eğitimde eşitliğe ne kadar uygun düşmektedir?

Nerede hangi okul açılacağına Eğitim Bir-Sen mi karar vermektedir, yoksa Eğitim Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığının yerine geçmiştir de bizim mi haberimiz yoktur? Biz Eğitim Sen olarak Pehlivanlar Mahallesi öğrenci velilerinin sendikamıza ilettiği ilkokul ve anaokulu ihtiyacı üzerinden bu talebi dile getirdik, Eğitim Bir-Sen ise Pehlivanlar Mahallesindeki öğrenci velilerinin acil talepleri olan ilkokul ve anaokulu ihtiyaçlarını gözmezden gelip kendi ideolojik beklentileri yönünde hareket etmiştir.

Çaycuma’daki eğitimin sorunlarıyla ilgili diğer sendika, sivil toplum örgütleri, muhtarlıklar ve siyasi partiler de görüşlerini kamuoyuyla paylaşmalıdır, çünkü bizim öncelikli amacımız kamuoyunun istek ve beklentileri üzerinden tartışılarak hareket edilmesidir. Söz konusu olan çocuklarımızın geleceğidir.”Haber: CUMA
Hit: 1982 

 

 

 

 

 

 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş

 

 

 

 

www.caycuma.org

  

© Yasal Uyarı