..::
HABERLER::..


 

 

 

 


Çaycuma.org Haber Tarihi-Saat: 4.12.2017 18:35:19

EĞİTİM-SEN EĞİTİM-BİR-SEN'E CEVAP VERDİ - 0

Egitim sen,Çaycuma’da hangi okullara ihtiyaç olduğu referandumla belirlensin


Bu Haberi Facebook'ta Paylaş


EĞİTİM-SEN EĞİTİM-BİR-SEN'E CEVAP VERDİ

Çaycuma Pehlivanlar Mahallesi'nde ve Çaycuma’da hangi okullara ihtiyaç olduğu referandumla belirlensin

“Çaycuma Pehlivanlar Mahallesi'nin öncelikli okul ihtiyacı imam hatip ortaokulu değil, ilkokul ve anaokuludur” içerikli açıklamamıza yanıt veren Eğitim Bir-Sen Çaycuma Temsilcisi Ersoy Salman, açıklamasında "Şunu iyi bilsinler ve idrak etsinler ki; Çaycuma halkının %99.99'u Müslümandır. Çaycuma Müslüman Mahallesidir. Müslüman Mahallesinde salyangoz satma dönemi bitmiştir. İmam-Hatip Ortaokulu bir ihtiyaçtır ve yapılacaktır. Biz Eğitim-Bir-Sen Çaycuma olarak Müslüman Mahallesinde salyangoz satmak isteyenlere asla izin vermeyiz, vermeyeceğiz." ifadelerine yer vermiştir.

Belirtmek isteriz ki 2 Temmuz 1993'te Pir Sultan Abdal şenlikleri için Sivas'a giden 33 aydının ve sanatçının Madımak Oteli'nde yakılarak öldürüldüğü katliam öncesinde, "Biz Müslüman mahallesinde salyangoz sattırmayız. Ey Müslümanlar, ey Sivaslılar Müslüman mahallesinde salyangoz sattıracak mısınız? Dinsiz Aziz'in Sivas'ta konuşmasına izin verecek misiniz?" bildirilerini Sivas sokaklarında dağıtan zihniyet ile “Eğitim-Bir-Sen Çaycuma olarak Müslüman Mahallesinde salyangoz satmak isteyenlere asla izin vermeyiz, vermeyeceğiz” diyen zihniyet arasında hiçbir fark yoktur. Eğitim Sen böylesi söylemlere pabuç bırakacak bir sendika değildir.

Çaycuma’da, Zonguldak merkezi ile ilçelerinin 3-4 katı olup sayıları 30’a yaklaşan, kimi okullarda ana sınıflarının kapanmasına okul öncesi öğretmenlerinin norm fazlası olmasına yol açan ve okul öncesi eğitimin alternatifi haline getirilmek istenen 4-6 yaş sıbyan mekteplerine ses etmeyenlerin; Çaycuma Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir’in yılbaşı yasağı yazısı ile Anayasanın "Din ve vicdan hürriyeti" başlıklı 24. Maddesine aykırı bir şekilde tüm okul müdürlerini “emir” ile camiye hatim indirmeye çağıran resmi yazı göndermesine destek çıkanların; bahçesinde imam hatip ortaokulu yapımına başlanan Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri için yeni bir bina yapılmadığı için yıllardır sağlıksız ve yetersiz prefabrik binada eğitim öğretime devam etmelerini görmezden gelenlerin; Pehlivanlar Mahallesi’nde yeni bir ilkokul yapılması projesinin yıllardır uygulamaya geçirilmemesini hiç mi hiç gündemlerine almayanların, Çaycuma’nın onca eğitim sorunu karşısında hiçbir açıklaması olmayanların; hiçbir adli ve idari işlem yapılmadan açığa alınan, ihraç edilen üyelerine dahi sahip çıkamayanların; toplu görüşme masalarında satış sözleşmesine imza atanların; Aladağ’da çocuklarımızın bedeni kömürleştiğinde, Ensar'da ve onlarca yurtta çocuklarımız tacize ve tecavüze maruz kaldığında susanların; Mustafa Kemal Atatürk hakkında ölüm fermanı çıkaran Şeyhülislam Mustafa Sabri'nin adının Tokat’ta bir imam hatip lisesine verilmesinin tepkiler üzerine değiştirilmesine itiraz ederek Şeyhülislam Mustafa Sabri’ye sahip çıkanların konuşma hakkı yoktur!

Diğer taraftan bize ‘din, iman, ahlak’ dersi vermeye kalkanların öncelikle yakın çevrelerine bakmalarını tavsiye ediyoruz. “Çaycuma halkının %99.99'u Müslümandır” gibi ayrıştırıcı ifadeler kurmak, bir eğitimcinin bakış açısı asla olamaz, hatta böyle bir ifade insana yakışmaz. Ayrıca bu ayrıştırıcı ifade Anayasa’da yer alan “demokratik, laik, sosyal hukuk devleti” maddesine de aykırıdır.

İmam hatip okullarına özellikle köy ve beldelerde birtakım çevrelerce yönlendirme yapıldığı bilinen bir gerçekliktir. Yoksul ailelerin çocuklarını imam hatip okullarına yönlendiren kimi kişi ve çevrelerin kendi çocuklarını anadolu ve fen liselerine gönderdikleri de bildiğimiz bir başka gerçekliktir. Kamu okulları arasında siyasi tercihleri üzerinden resmen ayrımcılık yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, diğer devlet okullarına ihtiyacı kadar ödenek ayırmayıp, eğitimin finansmanı için elini velilerin cebinden çıkarmazken, imam hatip okulları söz konusu olunca bütün parasal kaynaklar ve diğer imkanlar seferber edilmektedir. Yıllardır siyasal istismar konusu olan imam hatip okulları her açıdan desteklenerek, tüm masrafları devlet tarafından karşılanarak, özellikle yoksul ailelerin çocuklarını bu okullara göndermeleri yönünde çalışmalar yapılmaktadır.

Okul ihtiyacı siyasal, ideolojik tercihler üzerinden değil, var olan gerçeklikler ve halkın talepleri üzerinden belirlenmek durumundadır. Pehlivanlar Mahallesi sınırları içinde bulunan ve tek ilkokul olan Atatürk İlkokulu hem yetersiz kalmakta hem de öğrencilerin evlerine çok uzak mesafededir. Bir kez daha belirtiyoruz nüfusu her geçen gün artan Pehlivanlar Mahallesi’nde çok acil olarak hem de çok acil olarak ilkokula ve bağımsız anaokuluna ihtiyaç vardır. Ayrıca Çay Mahallesi’nde bulunan Mimar Sinan Ortaokulu Pehlivanlar Mahallesi’ne oldukça uzak mesafededir ve bu nedenle de Pehlivanlar Mahallesi’nde yeni bir ortaokul binasına da ihtiyaç vardır.

Çaycuma Pehlivanlar Mahallesi'nde ve Çaycuma’da hangi okullara ihtiyaç olduğu referandumla belirlenmelidir.

İsmet Akyol

Eğitim Sen Zonguldak Şube SekreteriHaber: CUMA
Hit: 2852 

 

 

 

 

 

 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş

 

 

 

 

www.caycuma.org

  

© Yasal Uyarı